Parafina to węglowodór nasycony otrzymywany w procesie destylacji ropy naftowej. Parafina stała topi się w temp. 42-54⁰C, a wrze w 250⁰C. Duża pojemność cieplna i bardzo wolne oddawanie ciepła czyni parafinę szczególnie korzystnym medium zabiegów cieplnych. W kontakcie z ciałem pacjenta oddaje skumulowaną energię cieplną. Dodatkową ważną cechą parafiny jest fakt, że stygnąc, zwiększa swą objętość, powodując w przypadku opatrunku okrężnego ucisk tkanek.
Parafinę doprowadza się do stanu płynnego w łaźni wodnej. Służą do tego specjalne elektryczne kuchnie parafinowe z układem termoregulacyjnym. W celu uzyskania lepszej plastyczności do parafiny stałej dodaje się parafinę płynną w stosunku 20:1. Przed zabiegiem owłosioną część ciała pacjenta pokrywa się wazeliną, aby ułatwić późniejsze usunięcie parafiny. Zabieg trwa zwykle 30-40 minut.
Kąpiele parafinowe. Dotyczą zwykle części kończyn, które zanurza się w specjalnej wannie z parafiną ogrzaną do temperatury 50-55⁰C na około 30 min. Pacjent powinien w czasie zabiegu poruszać kończyną.
Okłady parafinowe. Leczoną okolicę za pomocą pędzla pokrywa się wieloma warstwami parafiny o temp. Ok. 60⁰C, dając w sumie grubość 1-2 cm. Taki opatrunek na 30-35 min. Owija się nawoskowanym papierem, folią, a w końcu kocem.
Zawijania parafinowe. Leczone miejsce, najczęściej staw, owija się kilkoma warstwami gazy nasączonej gorącą parafiną. Dalej postępuje się podobnie jak podczas okładów.
Skarpetki i rękawiczki parafinowe. Stosuje się je niekiedy w przypadku stóp lub dłoni. Kończynę zanurza się kilkakrotnie w gorącej parafinie, dalej postępując jak poprzednio.
Lecznicze działanie parafiny. Stykająca się ze skórą warstwa parafiny utrzymuje zwykłą temp. Ok. 40⁰C Powoduje to stymulację mikrokrążenia oraz procesów metabolicznych. Ulegają przyspieszeniu wszelkie procesy gojenia, zwiększa się resorpcja wysięków oraz wydalanie toksycznych produktów procesu zapalnego. Energia cieplna wpływa też na zmniejszenie napięcia mięśni, a także na poprawę odżywienia stawów, co ma szczególne znacznie w fizykoterapii stawów przeciążonych lub uszkodzonych przez procesy reumatyczne. Zabiegi parafinowe są również bardzo przydatne w terapii uszkodzeń powierzchownych nerwów, np. w porażeniu nerwu twarzowego, oraz zapobiegają przykurczom ścięgien i mięśni po urazach.
Zabiegi parafinowe wykorzystuje się także w kosmetyce, powodują bowiem poprawę odżywienia skory i zwiększenie jej elastyczności oraz wygładzenie naskórka.
Zabiegów parafinowych nie powinno się stosować w przypadku:
Zapewnia oryginalną, wyjątkową...
Rewolucja na rynku przewozów autokarowych
Kobiety marzą o pięknym ślubie czy w ekskulzywnym...
Do 30 czerwca trwa promocja na wybrane pakiety...
Hotel SPA w Krynicy Zdrój 4 Pory Roku zaprasza...
Ślub to dla każdego człowieka wielkie wydarzenie....
Zrelaksuj sie podczas pobytu w hotelu SPA przy...
Sosna ma niezwykłe właściwości, dlatego stała...
Początek nowego roku to czas postanowień na...
Przeczytaj jak niesamowitym miejscem jest hotel SPA...
Ważne!
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies
więcej »